Które modele do sklejania wybrać do wspólnej zabawy z dziećmi?

1
Które modele do sklejania wybrać do wspólnej zabawy z dziećmi?

modele do sklejania dla dzieci

Mijają lata, a modele do sklejania wciąż utrzymują się wysoko na liście najpopularniejszych hobby. Gdy nadchodzi jesienna plucha i ochota wyjścia na spacer spada do zera, pora wyciągnąć z szuflady klej do modeli. Pochylenie się nad złożeniem drobnych elementów w całość to znakomita propozycja spędzania czasu przez całą rodzinę.
Różnica międzypokoleniowa sprawia, że rodzicom z trudem przychodzi znalezienie wspólnego hobby z dzieckiem. Warto jednak sięgnąć pamięcią do czasów swojej młodości i przypomnieć sobie tę słodką chwilę ekscytacji, gdy po tygodniu wytężonej pracy udało się własnoręcznie złożyć z dziesiątków elementów kolejny model do sklejania. Bo w końcu to, co najlepsze, jest ponadczasowe.

Jak zaciekawić dziecko modelem do sklejania?

W świecie zdominowanym przez ekrany telewizorów, telefonów i tabletów, co rusz słychać utyskiwania dorosłych na słabo rozwinięte zdolności manualne najmłodszego pokolenia. Jest w tym trochę racji, ponieważ kontakt wyłącznie z przestrzenią wirtualną osłabia praktyczne umiejętności. Nie bez przyczyny w Chinach zachęca się dzieci do ćwiczeń kaligraficznych. Podczas żmudnej nauki tysięcy znaków i powolnego doskonalenia pisma, zaczyna uruchamiać się tzw. pamięć manualna. Każda nowa porcja wiedzy lepiej się przyswaja i bez problemu można ją odtworzyć nawet po latach.

https://www.ef3m.pl/pl/c/Modele-do-sklejania-dla-poczatkujacych/184

model do sklejania samolot

modele do sklejania samoloty

Również sklejanie modeli ma pozytywny wpływ na dziecko. Gdy trzeba okazać cierpliwość początkowy zapał stygnie, lecz z każdym małym sukcesem zaangażowanie początkującego modelarza wzrasta. Najmłodsi odzwyczajają się, że wszystko w życiu dostaną “tu i teraz” i zaczynają rozumieć, że na owoce wysiłku należy poczekać.
Oprócz ewidentnego efektu wychowawczego, dziecko otrzymuje możliwość poznania podstawowych informacji z zakresu konstrukcji maszyn. A co chyba najważniejsze - przy sklejaniu modeli czołgów, lotniskowców lub innych pojazdów bojowych - rozbudza się jego ciekawość historyczną.

model do sklejania czołg 

modele do sklejania czołgi

Jak wybrać najlepsze modele do sklejania dla dzieci?

Przygoda dziecka ze sklejaniem modeli powinna rozwijać się sukcesywnie. Osoby początkujące, którym postawi się zbyt ambitne zadanie, szybko tracą zapał i zainteresowanie potencjalną pasją na całe życie. Składanie zbyt skomplikowanych zestawów może zniechęcić, ale nawet niewielkie konstrukcje potrafią sprawić wiele radości. To najczęściej małe samoloty, a komplet zawiera od 30 do 50 elementów oraz rysunkową instrukcję, więc bez przeszkód dziecko pod czujną opieką rodzica poradzi sobie z takim wyzwaniem. Z czasem należy przechodzić do bardziej wymagających modeli do sklejania dla dzieci, które składają się nawet z więcej niż stu elementów.

samochód do sklejania

modele do sklejania samochody

Powyższa charakterystyka dotyczy głównie plastikowych modeli do sklejania. Godną uwagi alternatywą są równie lekkie produkty wykonane z drewna. Wśród nich warto wyróżnić drewniany samolot na gumkę napędzane gumką modele latające. Po spędzeniu długich, jesiennych wieczorów w domowym cieple, wiosną całe godziny można spędzić na powietrzu na zabawie własnoręcznie wykonanym szybowcem. Dzięki styczności z takim mechanizmem, dziecko poznaje podstawowe zasady działania aerodynamiki. Kto wie, może to będzie pierwszy krok do zostania profesjonalnym pilotem odrzutowców lub nawet… astronautą. Nie ma w tych marzeniach krzty przesady, ponieważ wśród modeli do sklejania znajdują się także kopie promów kosmicznych.

samolot na gumkę

samolot na gumkę

Modele do sklejania dla dzieci - bogaty wybór propozycji

Aby czerpać prawdziwą przyjemność z modelowania, należy wybierać spośród sprawdzonych produktów oferowanych przez uznane firmy. Najbardziej renomowanymi markami na rynku modeli do sklejania dla dzieci są Revell oraz Tamiya. Szczególnie pierwsza z nich oferuje wysokiej klasy produkty dla najmłodszych modelarzy.

Zestawy do sklejania Revell to model oraz podstawowe farbki akrylowe, klej i pędzelek. W ten sposób oszczędza się nie tylko pieniądze na dodatkowe akcesoria, ale i czas. Nie trzeba bowiem szukać odpowiednich odcieni kolorów. Producent zadbał, aby wybrany model do sklejania z farbami i klejem był niemal wierną kopią oryginału w określonej skali 1:72, 1:35 , 1:48 lub 1:144.

Na etapie poznawania fascynującego świata modelarstwa dobrze jest wybierać produkty oznaczone w pięciostopniowej skali trudności jako łatwe (2) lub przeznaczone dla średniozaawansowanych (3). Revell stosuje właśnie taki podział, zatem nie stanowi problemu dopasowanie poziomu skomplikowania do reprezentowanych przez dziecko umiejętności. Zestaw często obejmuje także kalkomanie, dzięki którym można w ciekawy sposób ozdobić model.

Warto już teraz kupić model do sklejania - podsumowanie

Jak zatem widać, już samo rozpoczęcie przygody z modelami do sklejania dla dzieci przynosi więcej korzyści, niż mogłoby się z początku wydawać. Wspólne hobby z dzieckiem to inwestycja w jego rozwój i szansa na zacieśnienie międzypokoleniowej relacji.

Jeśli zatem szukasz idealnego prezentu na gwiazdkę i zastanawiasz się, gdzie kupić modele do sklejania - polecamy nasz sklep modelarski w Warszawie. Tam na pewno znajdziesz odpowiedni projekt, nad którym spędzisz długie godziny na mądrej zabawie. Ale uwaga! Gdy tylko z powodzeniem złoży się jeden model, od razu przychodzi ochota na zmierzenie się z kolejnym, znacznie trudniejszym wyzwaniem.

Komentarze do wpisu - tylko zalogowani mogą dodawać (1)

22 listopada 2020

Spitfire to u mnie nr.1 model do sklejania

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl