Kleje modelarskie również dla specjalistów różnych branży

2

Klej modelarski posiada wiele zalet i możliwości, których nie znajdziemy w zwykłych klejach powszechnego użytku. Produkty chemiczne, jakie posiada w ofercie sklep modelarski są zwykle bardziej wyspecjalizowane i dostosowane do specyficznych potrzeb modelarzy i hobbystów. Coraz częściej sięgają po takie kleje również specjaliści z wielu odmiennych branży, rzemieślnicy i producenci specjalistycznych produktów. Jest to trend stale rosnący, a coraz to nowi odbiorcy wielu dziedzin działalności potwierdzają zapotrzebowanie na specjalistyczne produkty sklepu modelarskiego.

Przedstawione w tej prezentacji zestawienie służy przybliżeniu właściwości różnych klejów modelarskich oraz pokaże ciekawe i wszechstronne zastosowania tych produktów chemii modelarskiej, co mamy nadzieje stanie się dla Ciebie ciekawą inspiracją.

Szybkie kleje cyjanoakrylowe CA trochę jak kropelka , ale więcej zastosowań

Zastosowania kleju CA są niezwykle wszechstronne, a w połączeniu z przyśpieszaczem jeszcze się zwiększają. Kleje są przezroczyste, spoina po zastygnięciu twarda, klei kontaktowo w kilka sekund.

Klejem tego typy możemy użyć do klejenia następujących materiałów:

 • drewna
 • papieru i tektury
 • metalu
 • niektórych plastików np. płyt petg
 • ceramiki i kamienia
 • gumy
 • szkła
 • pianki EPP
 • włókna szklanego i węglowego

Jest to bez wątpienia klej numer jeden pod względem zastosowania w przeróżnych dziedzinach, a jego niezwykłość w porównaniu z tymi dostępnymi w zwykłym sklepie, polega na kilku bardzo różnych odmianach niedostępnych w innych miejscach niż sklep modelarski.

Tu warto zatrzymać się chwilę na określeniu technik klejenia jakie są nam potrzebne i wybraniu określonego rodzaju kleju cyjanoakrylowego. Musimy więc zastanowić się jaki cel ma spełnić nasze spoiwo i jak się powinno zachować podczas nakładania tego specyfiku. Same nazwy poszczególnych klejów mogą już coś sugerować.

Klej cyjanoakrylowy CA rzadki

klej modelarski cyjanoakrylowy CA rzadki

Jeżeli obiektem naszego klejenia są materiały, które należy głęboko spenetrować spoiwem, należy wybrać właśnie tą gęstość kleju CA. Rzadki płyn z łatwością wnika głęboko w łączone miejsca, aż do końca i tworzy spoinę, która spaja ich powierzchnie. Należy pamiętać, iż klej łatwo się rozpływa i może nam wycieknąć z miejsca przeznaczenia. W praktyce modelarskiej stosujemy tą gęstość do klejenia miejsc głębokich, trudno dostępnych dla innych spoiw oraz do mocowania opon na felgach w samochodach rc.   

Klej cyjanoakrylowy CA średni

klej modelarski ca średniej gęstości

Bardzo popularny wśród modelarzy i hobbystów klej modelarski. W pewnym stopniu spenetruje i wniknie w miejsce klejenia, ale również nie spłynie poza miejsce klejenia, jak jego poprzednik klej rzadki. Klej chętnie używany do klejenia pianki EPP z, której wykonanych jest wiele modeli latających rc. Jeśli już mowa o piance EPP, to warto używać również przyśpieszacza kleju cyjanoakrylowego, którym powiemy w dalszej części artykułu. 

Klej cyjanoakrylowy CA gęsty

klej ca gęsty

Ten rodzaj kleju stosujemy, gdy nie chcemy penetrować materiału klejonego, a zależy nam żeby klej nie spłynął z miejsca przeznaczenia. Jego konsystencja przypomina żel, który po nałożeniu tworzy kroplę. Często stosowany do klejenia modeli i galanterii z papieru i tektury, ale równie chętnie do balsy i innego drewna. Chętnie używany przez twórców makiet z tych materiałów. Nie nadaje się do klejenia płyt piankowo-kartonowych, gdyż tak samo jak poprzednie kleje, będzie rozpuszczał rdzeń płyty.

Klej cyjanoakrylowy styro do styropianu

klej modelarski do styropianu ca

To jedyny z grupy klejów, który jest odpowiedni do łączenia styropianu i płyt piankowo-kartonowych. Nie rozpuszcza tych materiałów i posiada rzadko - średnią konsystencję. Jego siła klejenia jest nieco mniejsza, niż innych z tej grupy.

Przyśpieszacz do klejów cyjanoakrylowych aktywator

przyspieszacz do klejów modelarskich CA

Jest to specyfik w sprayu, który natychmiast utwardza klej CA w miejscu klejenia. Po nałożeniu kleju i spryskaniu powierzchni aktywatorem, następuje bardzo szybka reakcja chemiczna, podczas której wydziela się bardzo dużo ciepła. Można zauważyć, jak klej dosłownie się gotuje i wydziela się nieco dymu. Spoina zwykle nie będzie przezroczysta, lecz zmatowieje. Należy uważać na wysoką temperaturę wiązania i opary, które są szkodliwe. Przyśpieszacz jest wskazany przy klejeniu pianki EPP i drewna.

Debonder rozklejacz do klejów CA

Zdarza się, że trzeba cofnąć efekt klejenia, lub zmyć pozostały gdzieś niepotrzebnie klej CA. W sklepie modelarskim dysponujemy specjalnym rozklejaczem, który rozpuści klej CA, tak że będzie go można usunąć z podłoża.

Klej żelowy UHU Por do pianek i płyt piankowych styropianu

klej do pianek i styropianu dla modelarzy

Klej UHU Por to bez wątpienia najbardziej przydatny klej modelarski do pianek z rdzeniem poliuretanowym, popularnych płyt piankowokartonowych. Jest przezroczysty, wodoodporny, posiada konsystencję gęstego żelu, a po zastygnięciu pozostaje nieco elastyczny. Nie klej tak szybko jak CA, więc po posmarowaniu powierzchni mamy ok 10 min. na odparowanie kleju, a następnie łączymy powierzchnie. Z powodzeniem klei takie materiały jak:

 • pianki EPP i płyty piankowokartonowe
 • papier i tekturę
 • drewno
 • metal
 • styropian
 • plastik - wiele rodzajów
 • szkło

Klej żelowy UHU Power jest mocniejszy

uhu power klej żelowy

Uhu power to bardzo podobny klej modelarski jak jego poprzednik. Jest przezroczysty, elastyczny, wodoodporny i mocnym spoiwem łączy klejone materiały. Nie nadaje się do klejenia pianek i płyt piankowych, gdyż je rozpuści. Poza tym sklei te same materiały co UHU Por, a również ceramikę.

Żywica epoksydowa dwuskładnikowa

żywica modelarska epoksydowa 

To jest klej modelarski o dużej sile wiązania przeznaczony do klejenia drewna, metali, styropianu, pianki epp, płyt piankowych, wyrobów z włókna szklanego i węglowego. W zależności od typu reakcji sklep modelarski oferuje żywice o czasie wiązania 5 minut, 10 minut, lub 30 minut. W zależności od długości tego czasu, będziemy mieli możliwość odpowiedniego przesunięcia klejonych elementów w krótszym lub w dłuższym czasie. Jednocześnie należy pamiętać, że żywica epoksydowa osiągnie maksymalną twardość po 24 godzinach, bez względu na czas żelowania. 

Istnieje również dodatkowa możliwość wzmocnienia spoiny z żywicy epoksydowej, poprzez dodanie do gotowej mieszanki żywicy i utwardzacza pewnej ilości wypełniacza o nazwie mikrobalon. Jest to specyfik dostępny w sklepie modelarskim, który wzmacnia żywiczne spoiwo i zapobiega jego nadmiernej płynności.

Mieszanka epoksydowej żywicy modelarskiej z utwardzaczem może również służyć zabezpieczeniu i wzmocnieniu elementów drewnianych samolotu zdalnie sterowanego rc spalinowego z silnikiem benzynowym. Zamontowany w takim modelu modelarski silnik benzynowy rc, napędzany jest mieszanką benzyny i oleju Bel Ray H1R.

Zabezpieczenie i wzmocnienie firewall i domku pod montaż silnika w takim samolocie rc, polega na wymieszaniu odpowiedniej ilości żywicy wraz z utwardzaczem w proporcji 1:1, a następnie dodanie do niej pewnej ilości denaturatu, celem uzyskania gęstości jogurtu tej masy. Nawet niebieski denaturat jest odpowiedni, gdyż wymieszany z mieszanką żywicy zmieni kolor na przezroczysty. Zabezpieczone taką mieszanką elementy drewniane modelu rc, będą odporne na wilgoć, paliwo, olej, tłuszcz oraz na degradację drewna spowodowaną warunkami zewnętrznymi.     

Klej do modeli plastikowych z igiełką

klej do plastiku dla modelarzy

Modele plastikowe do sklejania wymagają specjalnego kleju. Im są to bardziej dokładne odwzorowania prawdziwych modeli samolotów, czołgów lub okrętów plastikowych, do sklejania potrzebny będzie bardziej precyzyjny klej modelarski. Wiodącym producentem modeli do sklejania i akcesoriów, jest dobrze znana hobbystom niemiecka firma Revell. Produkująca od wielu lat uznana marka, dostarcza co roku wiele nowych propozycji modeli plastikowych doskonale odwzorowanych i o wysokiej jakości. Klej Contacta Revell professional jest wysokiej jakości produktem z igiełką, która zapewnia precyzyjne dozowanie spoiwa nawet na najmniejsze klejone elementy.

Zobacz również:

jak zrobić makietę

pianka modelarska

kleje modelarskie

  

 

Komentarze do wpisu - tylko zalogowani mogą dodawać (2)

24 listopada 2018

Jakim klejem modelarskim można kleić płyty petg i czy będą przezroczyste w miejscu klejenia ?

24 listopada 2018

Płyty petg można kleić za pomocą różnych klejów. Polecamy UHU Por, UHU Power, Klej CA oraz klej do modeli plastikowych. W testowanych za pomocą różnych klejów łączeniach, spoina pozostała przezroczysta i nie wystąpiło zmatowienie klejonych materiałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl