Obsługa i przechowywanie akumulatorów lipo dronów i modeli rc

0
Obsługa i przechowywanie akumulatorów lipo dronów i modeli rc

Częstotliwość używania akumulatorów litowo polimerowych może być różna w zależności od naszego wolnego czasu, lub pory roku. Gdy częściej użytkujemy nasze modele rc i drony, lipole ładujemy częściej i często rozładowujemy. O czym pamiętać gdy latamy rzadko lub wcale i co zrobić by nasze małe elektrownie służyły nam dobrze każdym następnym razem.

Przedstawimy tu kilka ważnych informacji o przechowywaniu akumulatorów modelarskich lipo, w okresie gdy ich nie używamy, lub robimy to sporadycznie.

Naładuj nowy akumulator lipo przed użytkowaniem w modelu rc lub dronie

Fabrycznie nowy akumulator lipo jest tylko częściowo naładowany i w takim stanie może być przechowywany bez użytkowania. Przed użytkiem należy go najpierw naładować specjalną ładowarką dołączoną do zestawu gotowego modelu rc czy drona, lub ładowarką modelarską z programem lipo. W tym drugim wypadku sprawdzamy ilość cel pakietu (może być od 1 do 6) ustawiamy odpowiedni program na ładowarce i prąd ładowania równy 1C - gdzie C to pojemność akumulatora.

Po skończonym locie - jeździe, zaczekaj na ostygnięcie pakietu

W trakcie użytkowania akumulator rc oddaje swoją energię, czemu towarzyszy wydzielanie się ciepła. Po locie należy go wyjąć z modelu i odczekać aż ostygnie. Ładowanie ciepłych akumulatorów grozi ich uszkodzeniem, lub znacznym skróceniem ich żywotności. Efektem uszkodzenia może być tzw. spuchnięcie pakietu. Należy go wtedy niezwłocznie utylizować.

Nie zostawiaj rozładowanych pakietów na dłużej

Po ostygnięciu akumulatorka, nie zostawiaj go w tym stanie na dłużej. Rozładowanie poniżej poziomu krytycznego 3V na celę, spowoduje trwałe jego uszkodzenie. Naładuj do pełna, jeśli go użytkujesz, lub częściowo do przechowywania.

Ważne progi napięciowe akumulatora lipo

Podstawą prawidłowego funkcjonowania lipola jest zapewnienie odpowiednich poziomów napięcia każdej celi w zależności od funkcji jaką ma aktualnie spełniać.

  • Nowy pakiet posiada napięcie 3,7V - 3,8V na każdą celę w zależności od producenta
  • Naładowany akumulator ma napięcie 4,2V 
  • Graniczny poziom rozładowania jedne celi to 3,0V
  • Napięcie na każdej celi do dłuższego przechowywania 3,7V

Sprawdzenie napięcia możemy wykonać za pomocą prostego testera w wersji z buzerem - do zamontowania w modelu.

tester lipo

Tester wskaźnik lipo napięcia bez buzera -  nieodłączne narzędzie każdego modelarza rc  

miernik lipo

 

Przechowuj lipo z odpowiednim napięciem gdy nie są użytkowane !

Gdy nie używamy naszych pakietów codziennie, należy je przygotować do dłuższego przechowywania. Odpowiednim napięciem na każdej z cel pakietu jest poziom 3,7V.

Poziom napięcia sprawdzamy za pomocą testera, lub podłączając lipola do mikroprocesorowej ładowarki. W tym drugim przypadku mamy ułatwioną sprawę, gdyż każde tego typu urządzenie posiada funkcję odpowiedniego wyrównania napięcia pakietu do dłuższego przechowywania. Funkcja ta nazywa się STORAGE .

Jak działa funkcja Storage w ładowarce modelarskiej

Po sprawdzeniu napięcia na poszczególnych celach, ładowarka modelarska wykonuje ładowania lub rozładowanie każdej z nich, w zależności od poziomu napięcia. Można to obserwować na ekranie ładowarki, a końcowym efektem procesu będzie wyrównanie napięcia na wszystkich celach do poziomu 3,7V.

A jak to zrobić bez ładowarki rc z wyświetlaczem ?

Gdy dysponujemy tylko prostą ładowarką z zestawu drona  lub modelu rc, która nie ma wskaźnika napięcia, warto zaopatrzyć się chociaż w tester napięcia pokazany na zdjęciach powyżej. Sprawdzamy zatem napięcie akumulatora. Jeśli planujemy dłuższe przechowywanie, powyżej tygodnia, akumulator ładujemy tylko częściowo, krócej niż zwykle "do pełna", a następnie sprawdzamy napięcie, które powinno być jak najbliżej poziomu 3,7V

Ładowanie i przechowywanie - najlepsza jest torba do lipo

Należy pamiętać, że akumulatory lipo mogą być niebezpieczne i mogą się zapalić. Dlatego ładowanie i przechowywanie pakietów zaleca się wykonywać w specjalnej torbie do lipo.

torba lipo

Zobacz również :

https://www.ef3m.pl/pl/blog/Ladowarka-rc-modelarska-jak-ustawic/11

https://www.ef3m.pl/pl/blog/Ladowanie-akumulatorow-NiMh-i-NiCd/16

Komentarze do wpisu - tylko zalogowani mogą dodawać (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl