
Serwomechanizmy to urządzenia wykonawcze w modelach rc. Wykonany przez pilota modelu ruch drążka w nadajniku, powoduje odpowiedni ruch serwa i zamocowanej na jego trzpieniu dźwigni, a w konsekwencji proporcjonalny ruch, lub wychylenie się steru w modelu i zmianę kierunku lotu lub jazdy. Na zdjęciu poniżej przedstawiono podłączenie popularnego serwa Tower Pro o wadze 9g - SG 92R, do odbiornika rc. Zwykle na odbiorniku są oznaczenia pokazujące w jaki sposób podłączyć wtyczkę.
Przewód sterujący serwo składa się z 3 żył.
Są to następujące połączenia :
- zasilanie (+) zwykle czerwony kolor (w środku wtyczki)
- zasilanie (-) zwykle czarny lub brązowy kolor
- sterowanie – zwykle kabel żółty
Dzięki takiemu układowi połączeń wtyczki, obrócenie jej o 180 stopni nie spowoduje uszkodzenia serwomechanizmu.
Pod względem wielkości można podzielić serwa na mikro, mini i standard. Są to odpowiednio serwa o wadze ok 9g , 20g i 50g. Do modeli z pianki EPP najpopularniejsze są serwa 9g o momencie obrotowym ok. 1,5kg. Moment obrotowy czyli siła serwa jest parametrem, który określa, że na ramieniu długości 1cm, serwo może podnieść ciężar o wadze np. 1,5kg.
Centrowanie serwomechanizmu
Przed przykręceniem lub wklejeniem serwa w modelu, należy wykonać centrowanie. Nowy serwomechanizm jest ustawiony w przypadkowym położeniu. Należy więc najpierw podłączyć go do odbiornika, w nadajniku ustawić drążek kanału i jego trymer na środku i uruchomić nadajnik i odbiornik. Serwo ustawi się w tzw. neutrum – środkowym położeniu zakresu jego ruchu. Teraz można zamontować orczyk, czyli dźwignię na trzpień serwa, prostopadle do osi podłużnej. Następnie sprawdzamy wychylenia ruszając drążkiem steru w nadajniku. Tak przygotowany serwomechanizm można już zamontować w modelu.
Do centrowania można też użyć testera serw z funkcją centrowania - dział wyposażenie rc