Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów dronów rekreacyjnych, zarówno uznanych producentów, jak też tanich produktów bezfirmowych.
Na początek klasyfikacji proponujemy odrzucić drony, gdzie nie można określić jaki to producent. W przypadku rozbicia takiego drona, trudno będzie zdobyć potrzebne części zamienne, takie jak śmigła, silniczki, akumulatory. Części zamienne od innych quadrocopterów przeważnie nie pasują do tego typu produktów, wykonywanych po najniższych kosztach i zwykle niskiej jakości. Dobry pierwszy dron dla początkujących powinien więc produktem rozpoznawalnej i sprawdzonej firmy.
Trzecia Generacja dronów
Rynek dronów bardzo dynamicznie się rozwija i warto zwrócić uwagę jakiej generacji jest model, który chcemy zakupić na początek. Jeszcze niedawno najchętniej wybieranym modelem był dron syma x5c. Do dziś wiele osób wybiera te model ze względu na niską cenę.W trzeciej generacji chodzi głównie o funkcje drona i jakość zastosowanej elektroniki. Nie od dziś wiadomo, że warto wybrać najnowsze wersje urządzeń elektronicznych, jak tylko cena na to pozwala. Tak samo jest w przypadku zdalnie sterowanych modeli rc.
Obecna aktualnie na rynku trzecia generacja dronów, jest zaopatrzona w wiele funkcji ułatwiających pilotaż początkującym. Niektóre funkcje są tu już takie same lub podobne, jak w dronach profesjonalnych. Również układ sterowania wielu modeli jest taki sam jak w dużo większych maszynach, więc łatwo będzie można się "przesiąść" na droższy sprzęt.
Pomocne funkcje sterowania dronów
- Funkcja zawisu (zawieszenie drona w powietrzu na określonej wysokości) jest dostępna w dronach rekreacyjnych dzięki zastosowaniu czujnika barometrycznego ciśnienia. W zależności od marki, włącza się gdy w trakcie lotu puścimy drążek gazu, lub wciśniemy dedykowany przycisk.
- Funkcja headless (włączenie uniwersalnego czujnika orientacji). Po włączeniu tej funkcji, sterujący dronem nie będzie musiał zastanawiać się w jakim położeniu do nas jest aktualnie model. Polecenia z nadajnika będą wykonywane zawsze tak samo bez względu na obrót modelu.
- Funkcja powrót do operatora (powrót do miejsca gdzie jest nadajnik). W wielu sytuacja okazuje się najważniejszą funkcja ratującą model przed rozbiciem. Jeśli dron jest w zasięgu, to po wciśnięciu przycisku w radiu, wraca do miejsca gdzie jesteśmy z nadajnikiem.
- Tryby czułości sterowania (przełączenie trybu reakcji na sterowanie). Występują dwa lub trzy tryby czułości. Na początek lepiej wybrać mniejsze ustawienia drona, w którym nasz quadrocopter lata spokojnie i płynnie.
- Autostart i Autolądowanie ( dron sam startuje i zatrzymuje się w zawisie). Start następuje samoczynnie, po wciśnięciu przycisku w nadajniku. Automatyczne lądowanie uruchamiane jest również z nadajnika gdy model jest w jego zasięgu.
Wymienne akumulatory
Czas lotu dronów rekreacyjnych wynosi zwykle 7-10 min. na jednym akumulatorze. Wybierając drona zwróćmy uwagę czy posiada łatwo wymienny akumulator i czy możemy dokupić dodatkowe akumulatory. Gdy mamy kilka naładowanych wcześniej akumulatorków, zabawa z lataniem będzie trwała dużo dłużej, bez konieczności czekania min godziny, na naładowanie baterii.
Dron z kamerą na kartę, przekaz Wifi, lub transmisja 5,8GHz
Zwykle oprócz lotu chcemy zrobić zdjęcia lub nakręcić film. Według rodzaju nagrania i przekazu możemy podzielić drony z kamerą na kategorie:
- Kamera na kartę SD - zapis filmu lub zdjęcie uruchamiane są z nadajnika. Odczyt z karty możemy wykonać na komputerze po skończonym locie.
- Kamera z przekazem wifi na telefon - mamy podgląd w czasie rzeczywistym z pokładu drona na nasz smartfon. Transmisja odbywa się w paśmie wifi, gdzie kamera nadaje sygnał a odbieramy go na telefonie. Nie jest potrzebny dostęp do internetu ani rutera. Przekaz video można zapisać na telefonie.
- Kamera z transmisją 5,8GHz - podgląd w czasie rzeczywistym na monitor zamontowany do nadajnika. Zastosowanie innej częstotliwości przekazu video, niż sterowania (2,4GHz) znacznie ogranicza zakłócenia. Zwykle taka kamer posiada również możliwość zapisu na kartę.
Dostępność części zamiennych do dronów
Prędzej czy później, będziemy potrzebowali części do dronów. Jeśli sprzedawca nie oferuje części, to nawet najtańszy pierwszy dron może okazać się bardzo drogi, bo rozbity wyląduje w koszu na śmieci. W trakcie użytkowania możemy potrzebować:
- śmigła do drona
- osłonki śmigieł
- dodatkowy akumulator
- podwozie
- silniczki
Pomoc techniczna przez telefon
Początkujący mogą czasami potrzebować wsparcia technicznego i tu pomoc przez telefon załatwia szybko drobne problemy. Jeśli Twoim sprzedawcą jest Sklep Modelarski F3M, możesz zadzwonić po bezpłatną poradę pod nr 601-314-614 w godz. pracy sklepu.
Drony do 300zł do 500zł i do 1000zł trzeciej generacji porównanie
Seria X5 Syma, WL Toys Q222 - drony średniej wielkości loty w domu i na powietrzu
Seria X8 Syma WL Toys Q303 drony duże do lotów na zewnątrz
Syma X5HW
|
Syma X5HC
|
Syma X5UW-D
|
WL Toys Q222
|
Syma X8 PRO
|
WLToys Q303
|
Przeczytaj również :
https://www.ef3m.pl/pl/blog/Sterowanie-dronem-rc/19
https://www.ef3m.pl/pl/blog/Jak-wymienic-smigla-i-jak-trymowac-drona/15
https://www.ef3m.pl/pl/blog/Latanie-dronem-rozsadne-i-bezpieczne/32
Grzegorz
Czy do podglądu z drona na telefon potrzebne jest jakieś oprogramowanie ?
F3M
Bezpłatne oprogramowanie na iOS i Android jest dostępne na stronach producentów dronów.
Misiek
Czy powrót do operatora drona to jest to samo co powrót do domu ?
F3M
Powrót do operatora oznacza , że do miejsca gdzie znajduje osoba sterująca z nadajnikiem drona. Ta funkcja działa bez GPS, a dron musi być w zasięgu nadajnika.
Tom
Bardzo przydatny tekst. Ja mam takiego drona i własnie uczę się jak najlepszego korzystania z niego :)
Jarek
Którego drona masz?
Ewa
Mój mąz jest fotografem i taki dron często przydaje się podczas sesji ślubnych i na samym weselu. Bardzo dobre jakościowo zdjęcia oraz filmiki i ciekawe ujęcia,nie to co standardowym aparatem. Najważniejsze że sprawnie działa i klienci są bardzo zadowoleni