Budowa makiety to dla wykonawcy częsty problem doboru właściwych materiałów do swojej pracy.Makieta bywa elementem koniecznym do odpowiedniego zaprezentowania projektu w pracy, makiety architektoniczne na uczelni, makieta pl domu do szkoły na technikę. Wykonanie makiety to również popularny temat na technikę lub plastykę w szkołach.
Jak to zrobić, by praca prezentowała się dobrze i była wysoko oceniona. Aby uzyskać taki rezultat, należy sięgnąć po prawdziwe materiały modelarskie, bo era domków z pudełek po butach już dawno minęła.
https://www.ef3m.pl/pl/c/Materialy-do-makiet-i-akcesoria/205
Możemy skorzystać z szerokiej gamy materiałów modelarskich, z których powstanie nasza efektowna makieta terenu, makieta domu, do gier bitewnych, makieta zamku, budynków albo makiety miasta, makieta kolejowa, makieta ruchu drogowego i skrzyżowania, diorama wojenna ww2 1:35, lub po prostu własnego pokoju.
Zobacz materiały na makietę
Balsa i sklejka |
Pianka modelarska | Petg plexi | Narzędzia |
Jak zrobić makietę w skali
Po pierwsze musimy wiedzieć w jakiej skali chcemy przedstawić dany obiekt, by właściwie dobrać materiały. I tu krótkie przypomnienie, że aby uzyskać wymiar w skali, musimy wymiar rzeczywisty pomniejszyć lub powiększyć tyle razy, jaką skalę obieramy.
Do pomieszczeń najczęściej stosujemy skalę 1:20 lub 1:50, więc rzeczywistą długość i szerokość pomieszczenia dzielimy przez 20. Załóżmy, że pomieszczenie ma wymiary 480cm x 360cm. W skali 1:20 będą to następujące wymiary: długość 480cm:20 = 24cm i szerokość 360cm:20=18cm. Tak samo postępujemy z każdym następnym wymiarem potrzebnym do zobrazowania tego pomieszczenia.
Materiały do makiet
Podstawowym materiałem do budowy makiet jest płyta piankowa różnej grubości: 3, 5 i 10 mm, obustronnie wykończona papierem kredowym. Jest lekka, sztywna, łatwa do cięcia i klejenia. Do konstrukcji przestrzennych polecamy piankę Styrodur XPS o grubość 2cm, z której z łatwością można wykonać elementy ukształtowania terenu, pagórki, skały, ale również makiety przedmiotów użytkowych. Do obróbki dobrze nadają się nożyki z wymiennymi ostrzami, papier ścierny i klej UHU Por.
Typowy wymiar płyty piankowej to 100 x 70cm. Na płycie rozrysowujemy ściany pokoju i powierzchnię podłogi (uwzględniając w wymiarach sposób sklejenia narożników ścian i połączenia z podłogą). W ścianach zaznaczamy i wycinamy otwory okienne i drzwiowe pamiętając o przeliczeniu wymiarów rzeczywistych na wymiary w skali.
Do wykonania drzwi, okien czy mebli, możemy użyć sklejki brzozowej, desek balsowych oraz listewek i kołków balsowych lub sosnowych. Występują one w wielu rozmiarach w zależności od produktu, np. kołki balsowe mają długość 1m i średnicę od 2 do 30mm, listewki sosnowe mają przekrój kwadratowy od 2x2mm do 10x10mm lub prostokątny 2x3mm – 3x15mm. Najprostsza w obróbce jest balsa. Jest to lekkie i miękkie drewno, które można ciąć nożykiem, szlifować i kleić każdym klejem uniwersalnym lub do drewna.
Ciekawym materiałem do zastosowania w makiecie jest przezroczysta płyta Petg o grubości już od 0,5mm. Jest to materiał podobny do popularnej plexi, ale łatwiejszy w obróbce, gdyż nie pęka, jest elastyczny i termoformowalny. Można zastosować go do wykonania różnych przeszkleń (okna, drzwi, ścianki) lub elementów wyposażenia typu meble, oświetlenie. Petg można wyginać, a cienką płytę z łatwością ciąć nożykiem lub nożyczkami.
Z listewek sosnowych lub balsowych można wykonać ramę okna, a z płyty Petg szyby, które wkleimy na UHU Por, lub wsuniemy w nacięcia w listewkach. Oczywiście efekt estetyczny zależy od dokładności cięcia i klejenia.
Kolorystyka makiety
Makieta może być w wersji monochromatycznej, czyli utrzymana w jednolitej kolorystyce lub wielobarwna.
Kwestia kolorystyki jest szczególnie ważna przy tworzeniu makiety terenu. Musimy zdecydować jaką porę roku odtwarzamy i dostosować do tego materiały.
Makieta terenu
Mamy do wyboru wiele materiałów imitujących zieleń: trawy, krzaki, drzewa, itp. oraz różnego rodzaju nawierzchnie: żwirowe ścieżki, asfalt, kamienie, piasek. Są to barwne posypki, które kleimy do podłoża używając preparatów przezroczystych np. klej UHU - spray, UHU Por lub Wikol. Można też skorzystać z gotowych mat trawy w różnych odcieniach w formatkach A4.
Drzewa i krzewy są istotnym elementem makiety terenu, gdyż bardziej ją urealniają.
Należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie roślin odpowiedniej wysokości w odniesieniu do skali makiety. Sprawdźmy do jakiej wysokości rosną w rzeczywistości gatunki roślin, które chcemy przedstawić. Wśród materiałów roślinnych są barwione mchy, z których można tanio i prosto wykonać drzewa i krzewy.
Wykonując makietę terenu pamiętajmy o różnicach wysokości w terenie, które na pewno uatrakcyjnią jej wygląd. Dobrą metodą na uzyskanie wzniesienia terenu jest wykonanie i sklejenie kilku warstw poziomic. Możemy użyć płyty piankowej epp lub grubej tektury np. 3mm.
Zobacz materiały na makietę
Balsa i sklejka |
Pianka modelarska | Petg plexi | Narzędzia |
Materiały do makiet gotowe zestawy i akcesoria
Zobacz również :
https://www.ef3m.pl/pl/blog/Plyta-piankowa-co-to-jest-i-jak-ja-obrabiac-/67
Mirka
Nie widziałam o istnieniu takiego materiału jak petg, jest świetny
Ania
Wiecie może czym kleić płytę piankową ?
F3M
Zdecydowanie najlepszy jest klej UHU Por, który nie rozpuści pianki. https://www.ef3m.pl/pl/p/Klej-UHU-Por-42g-do-pianek-i-styropianu/731
Gosia
Bardzo przydatne informacje, dzięki :) Zastanawiam się, jaki materiał najlepiej sprawdzi się do wykonania makiety krzesła z łukowato wygiętym oparciem i profilowanym siedziskiem... Będę wdzięczna za poradę :)
F3M
Droga Gosiu, Na takie krzesło polecamy płytę petg grubości 2mm, jest termoformowalna. Po wycięciu odpowiedniej wielkości kawałka, można ją podgrzewać np. opalarką , mocną suszarką i dowolnie wyginać. Płyta petg nie traci przezroczystości po podgrzaniu. Można też podgrzać płytę w piekarniku w temp. ok 150 st. https://www.ef3m.pl/pl/c/Plyty-folie-plexi-vivak-petg/87
Ewelina
A na czym najlepiej wykonać makietę? Mam do zrobienia kompozycję z brył. Jakbym zrobiła jedną z brył balsą 1mm to będzie się trzymała, czy lepiej użyć grubszej? Pierwsza praca, nie wiem kompletnie, za co się zabrać :(
F3M
Jako podstawę do makiety można użyć grubszej płyty piankowej np. 10mm , lub grubszej deski balsowej. Balsa 1mm jest dosyć wiotka. Jeśli bryły są małe, powiedzmy kilka centymetrów, to można użyć 1mm. Większe konstrukcje proponujmy wykonać z grubszej balsy 2-3mm, która jest sztywniejsza i nie wygina się. Do klejenia proponujemy klej cyjanoakrylowy Joker gęsty, lub klej UHU Por odpowiedni również do pianek, papieru, gdyż nie jest agresywny i nie rozpuszcza pianki modelarskiej . W razie dodatkowych pytań proszę śmiało pisać.
Olga
Witam, a z czego polecacie wykonać makietę wieży ok 1m? Robiłam już z tektury i pianki, chyba w końcowym modelu zdecyduje się na piankę, ale nie jestem pewna...
F3M
Z pianki będzie zdecydowanie lepiej wykonać makietę wieży, niż z tektury. Płyta piankowa nawet 5mm ma większą sztywność, a sklejona w prostopadłościan, będzie stabilna i sztywna. Do środka można też wkleić wzmocnienia , wszystko łatwo skleimy klejem Uhu Por.
Iza
Jak zrobić schody do makiety holu ?
F3M
Schody można wykonać z wielu materiałów, począwszy od paska tektury, który wystarczy lekko ponacinać. Wtedy zgięcia wypadną równo. Podobnie można postąpić z płytą petg, z której wycinamy pasek szerokości schodów, a następnie nacinamy nożykiem tworząc stopnie i podstopnie. Płyta petg łatwo się wygina i pozostaje tak odkształcona jak chcemy. Oczywiście są też inne materiały do makiety jak balsa, czy pianka modelarska, z których można wyciąć stopnie i podstopnie, a następnie sklejać klejem UHU Por.
Krzysztof
Zamierzam zrobić makietę zabudowy wiejskiej w skali 1:500, gdzie chaty będą miały wymiar ok. 20x10mm plus spadzisty kryty dachówką lub słomą dach. Jak się do tego zabrać, jakich materiałów użyć?
F3M
Przy tak małych budynkach polecamy deseczkę balsową 1mm. Chaty będą drewniane, można je pomalować transparentną farbą, namalować dachówki. Klejenie klej gęsty cyjanoakrylowy lub Uhu Por.
Agnieszka
Czy możecie podpowiedzieć z czego zrobić makietę roller coastera (uczeń klasy VI). Coś co chłopaki będą mogli zrobić wspólnymi siłami i w grupie.
F3M
Ciekawy temat na makietę szkolną. Tory i poprzeczne belki wzmacniające można zrobić z pręta węglowego 1mm lub 1,5mm, który jest elastyczny i da się dobrze wyginać. https://www.ef3m.pl/pl/p/Pret-weglowy-1mm-x-100cm/331 Klejenie za pomocą kleju CA cyjanoakrylowego gęstego. Sama konstrukcja całej makiety kolejki może być z listewek lub desek balsowych to balsa modelarska 2-3mm grubości, pociętych na paski pionowe np. 2-5 cm. Klej ten sam CA lub dodatkowo UHU POR. Podstawa płyta piankowa kartonowa 5mm lub 10mm, moga być 2szt 5mm
Aga
Witajcie. Córka (kl.V podstawówki) ma do zrobienia makietę katedry Notre Dame. Czy ktoś mi poleci jak sie do tego zabrać? Jak zacząć i jakie materiały skompletować? Będę wdzięczna za pomoc.
F3M
Makiety budowli wykonuje się zazwyczaj z płyty piankowo-kartonowej. Do jej cięcia używamy nożyków ostrzem typu skalpel Excel lub Olfa i metalowej linijki (inne ostrza niszą ten materiał). Przy budowlach historycznych można uzyskać szybki i dobry efekt naklejając na ściany makiety wydruki xero elewacji tej budowli. Można to również narysować własnoręcznie. Witraże najprościej wykonać z cienkiej płyty petg 0,5-0,7mm na której można narysować wzory za pomocą mazaków lub farb. Gotyckie elementy dekoracyjne i konstrukcyjne jak przypory, wycinamy również z płyty piankowej i doklejamy do głównej bryły makiety budynku. Grubość elementu możemy powiększyć sklejając ze sobą dwa lub więcej takich samych elementów. Do sklejania używamy kleju UHU-POR (zielony) który nie rozpuszcza pianek. Wszystkie materiały są dostępne w naszym sklepie modelarskim internetowym i stacjonarnym. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu na email.
Majka
Proszę o rade. Córka ma zrobić makiete ukształtowania teren. Szukam inspiracji i znalazłam tą strone. Ciekawa ta pianka czy bez problu będę mogła ukształtować z niej formy terenu i czym pokolorowac. One się będą musiały nakładać na siebie
F3M
Ukształtowanie terenu zwane warstwicą można wykonać w różny sposób. Bardzo dokładne i cienkie warstwy można wycinać z białej tektury i naklejać na siebie. Podobnie można wykorzystać nieco grubszą płytę piankowo kartonową 3mm lub też 5mm. W każdym wypadku potrzebny będzie ostry skalpel i zapewne kilka ostrzy. Materiał kleimy najlepiej na klej UHU POR. Piankę można malować farbami akrylowymi. Jeśli natomiast potrzebne jest wykonanie makiety góry lub skały, proponujemy wykorzystanie styroduru o grubości 2cm, który możemy sklejać ze sobą aby osiągnąć odpowiednie wymiary. Można go następnie przycinać nożykiem lub szlifować pilnikiem i papierem ściernym do docelowego kształtu. Malowanie również farbami akrylowymi.
Archi
A z czego zrobić trawę w makiecie monochromatycznej? Bardzo będę wdzięczna za radę
F3M
Makieta monochromatyczna będzie potrzebowała czarno białej posypki na wykonanie trawy. Można taką trawę wykonać na makiecie z wykorzystaniem posypki o numerze id 501 w naszym sklepie . Jest to posypka na ścieżkę polną do makiet i z pewnością dobrze się uda ją zastosować w tym konkretnym przypadku. Do klejenia polecamy Wikol lub Uhu Por kleje modelarskie.
Milena54
Jak zrobić makiete budowli Belwederu prosta jakąś?
F3M
Budowa makiety budynku najlepiej się uda z płyty piankowej. Można zastosować różne grubości pianki. Wycinanie najlepiej wykonać ostrym skalpelem np. Excel lub Olfa. Okrągłe kolumny można wykonać z cienkiej tektury, brystolu nawiniętego na okrągłą listewkę . Sklejenie pianek i tektury za pomocą kleju UHU Por. Makieta budynku jak Belweder, posiada też okna i elementy przezroczyste, które wykonujemy z cienkiej płyty petg 0.5mm, która można ciąć nożyczkami i kleić na UHU por.