Co to jest dron?

0

co to jest dron

Dron - to bezzałogowy statek powietrzny, który może wykonywać

lot samodzielnie - lot autonomiczny, lub może być sterowany

zdalnie przez operatora drona, w zasięgu wzroku VLOS,

lub poza zasięgiem wzroku BVLOS.

Geneza powstania dronów

Pierwsze drony powstały na użytek wojska i służb specjalnych wiele lat temu i miały podobny kształt i funkcje jak samolot. Ich zadaniem było zbieranie danych i fotografowanie obszarów, do których bezpośredni lot samolotem lub helikopterem z ludźmi na pokładzie, nie był możliwy, lub zbyt niebezpieczny.

Jak każda zaawansowana technologia, również drony były początkowo niezwykle kosztowne. Dopiero od kilku lat, w miarę dynamicznego rozwoju specjalistycznej elektroniki powszechnego użytku, powstały nowe drony w formie wielowirnikowców. Dziś gdy mówimy dron, wyobrażamy sobie quadrocopter z czterema śmigłami, a zwykle drony z kamerą.

syma x5hw dron z kamerą

Jakie są rodzaje dronów

Ze względu na ilość śmigieł możemy dokonać następującej klasyfikacji:

  • Quadrocopter - dron posiadający cztery śmigła
  • Hexacopter - dron posiadający sześć śmigieł
  • Octocopter - dron posiadajacy osiem śmigieł  

Im więcej śmigieł posiada dron, tym większą ma siłę ciągu i może unieść większy ciężar. Daje to możliwość umieszczenia na pokładzie akumulatorów Lipo o większej pojemności i wydłużenia czasu lotu. Większy udźwig, to również więcej sprzętu na pokładzie, lepsza kamera i więcej urządzeń do nawigacji czy transmisji danych.

Interesujące i praktyczne funkcje dronów

Drony to urządzenia XXI wieku, które posiadają jednostki sterujące uzbrojone nawet w 24 rdzeniowe procesory. Również te najprostsze modele mają dziś bardzo pomocne funkcje wspomagające pilotaż i filmowanie z powietrza.

  • Filmowanie z powietrza - kamera umieszczona na pokładzie drona może nagrywać film lub robić zdjęcia z perspektywy "lotu ptaka"
  • Plan lotu - dron porusza się po wcześniej zaprogramowanej trasie, według współrzędnych GPS, lub według trasy wskazanej na ekranie smartfona
  • Podgląd wideo w czasie rzeczywistym - z pokładu drona przekazywany jest drogą radiową sygnał wizji, który obserwujemy na smartfonie lub specjalnym monitorze LCD. Nosi to nazwę FPV -(first person view) gdyż przypomina widok jaki ma pilot siedzący w kabinie statku powietrznego.
  • Powrót do domu - powrót do miejsca startu, lub do operatora z nadajnikiem w zależności od rodzaju i funkcji modelu.
  • Follow me, podążaj za mną - po zidentyfikowaniu obiektu (osoby), który ma być filmowany, dron będzie podążał za tym obiektem.
  • Funkcja zawisu - dron stabilizuje swoją pozycję na określonej wysokości lub w pozycji współrzędnych z GPS, w zależności od funkcji dostępnych w danym modelu. Funkcja znacznie ułatwia sterowanie dronem i wykonywanie stabilnych nagrań filmowych lub zdjęć z powietrza.  

Zastosowanie dronów

W miarę rozwoju unikalnych technologii elektronicznych, funkcje dronów zmieniają się diametralnie, tak że przystosowanie ich do nowych zadań staje się coraz szybsze i prostsze. Poniżej lista najczęściej spotykanych zastosowań dronów:

  • Zastosowania wojskowe w podniesienia obronności kraju
  • Kontrolowanie miejsc i obszarów zagrożonych kolizjami i wypadkami jak kolej i drogi
  • Kontrola trakcji energetycznych
  • Nadzór trakcji kolejowych
  • Kontrolowanie toksyczności dymu kominowego
  • Nadzór nad obszarami rolnymi i leśnymi
  • Dostarczanie krwi do transfuzji - w fazie projektu
  • Filmowanie z powietrza dla potrzeb filmu i rynku nieruchomości
  • Loty rekreacyjne, filmowanie i zdjęcia oraz trenowanie zdolności manualnych  

dron Phantom 3

Dlaczego drony zyskały taką popularność

Chyba każdy dziś słyszał o dronach, bo to ciekawostka techniczna naszych czasów. Popularność dronów pojawiła się wraz z powstaniem tanich modeli do zastosowań amatorskich. Dziś każdego stać na zakup drona do rekreacyjnego latania i do zabawy dla dzieci i dorosłych.

Drony są najbardziej posłusznym i przewidywalnym w sterowaniu latającym modelem zdalnie sterowanym rc. Dzięki zastosowaniu wielu żyroskopów, które stabilizują lot, ryzyko kraksy jest obniżone do minimum. Dodatkowo elementy wyposażenia drona, jak śmigła, podwozie, osłony śmigieł, są wykonane z odpornych na uderzenia surowców.

Latanie dronem bez licencji

Do latania w celach rekreacyjnych nie są wymagane żadne uprawnienie, jeśli nasz statek powietrzny nie przekracza określonej przepisami wagi, która wynosi 20kg. Nie jest dozwolone latanie nad ludźmi, samochodami, drogami oraz w kontrolowanej strefie powietrznej. Należy wykonywać loty w otwartym terenie i w zasięgu wzroku VLOS. Jeżeli nasz dron waży do 600g latać nim można w odległości 100m od granic zabudowy lub zgromadzeń osób na wolnym powietrzu.

Dron dla dzieci

Nowinki współczesnej techniki przyciągają zarówno dorosłych jak i dzieci. Możliwość sterowania bezzałogowym statkiem powietrznym oraz filmowanie  i robienie fotografii z powietrza, jest niezwykle emocjonujące. Drony trzeciej generacji posiadające żyroskopy i czujniki barometryczne są już tak stabilne, że sterować nim mogą mało doświadczone osoby oraz dzieci. Dla najmłodszych jest to nawet bardziej intuicyjne, gdyż są doświadczeni w grach komputerowych, a sam lot przypomina właśnie taką zabawę tyle że w realu. Loty dronem należy wykonywać pod nadzorem rodziców lub osoby dorosłej. 

 

Przeczytaj również :

Sterowanie dronem

Jak wymienić śmigła i jak trymować drona

Latanie-dronem-rozsadne-i-bezpieczne

Komentarze do wpisu - tylko zalogowani mogą dodawać (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl