Jaki samolot zdalnie sterowany na początek rc - sklep eF3M.pl

2
Jaki samolot zdalnie sterowany na początek rc - sklep eF3M.pl

samolot rc na początek

Ten poradnik na naszym blogu powstał w odpowiedzi na bardzo wiele zapytań ze strony przyszłych pilotów modeli samolotów rc. Najczęściej zadawane przez nich pytanie brzmi - Jaki kupić samolot zdalnie sterowany dla dzieci na początek ? Odpowiedź na to pytanie zawiera wiele aspektów tej sprawy. W poniższym tekście postaramy się Wam przybliżyć kilka najbardziej istotnych kryteriów wyboru oraz przedstawimy argumenty przemawiające za wyborem określonych opcji. Całość podzielona została na kategorie, według których łatwiej będzie się zorientować w temacie i podjąć decyzję. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, który oparty jest na ponad 20 letniej lotniczej praktyce modelarskiej autora i jednocześnie właściciela sklepu modelarskiego F3M.

Czy wszystkie samoloty zdalnie sterowane łatwo się pilotuje ?

To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru samolotu zdalnie sterowanego dla początkujących, ponieważ ktoś kto zaczyna właśnie swoją przygodę z modelami rc, powinien najpierw nauczyć się pilotowania na samolocie rc, który posiada przyjazną dla sterującego charakterystykę lotu, ma małe obciążenie płata (o tym za chwilę), dużo wybacza w błędach sterującego i jest odporny na kraksy.

Sprawa pierwsza - obciążenie płata

To bardzo istotny parametr samolotu rc, który mówi o proporcji ciężaru całego modelu w stosunku do powierzchni skrzydeł. Im mniejsza wartość tym lepiej dla początkujących, gdyż nasz obiekt latający będzie lepiej zachowywał się podczas lotu, będzie miał większą doskonałość,  niż jego cięższy kolega. Oznacza to łagodne szybowanie, nawet gdy nie ma włączonego napędu i spokojne lądowanie. Takie samoloty rc wybaczają błędy początkującemu modelarzowi i dają przyjemność w sterowaniu. Do najbardziej popularnych rodzajów modeli rc w tej kategorii zaliczamy szybowce rc oraz górnopłaty - samoloty rc ze skrzydłem umieszczonym powyżej kadłuba.

Wniosek : warto wybrać na początek szybowiec rc lub model górnopłata

sky surfer v2

ZOBACZ W SKLEPIE

Sprawa druga - charakterystyka lotu samolotu zdalnie sterowanego

Doświadczeni modelarze wiedzą dokładnie o co chodzi. To jak nasz samolot zachowuje się w powietrzu i jak łatwy bądź trudny jest w pilotowaniu, nie zależy wyłącznie od jego ciężaru i obciążenia płata. Mamy do wyboru kilka rodzajów konstrukcji, które będą stanowiły o rodzaju lotu, szybkości oraz jego skłonności do nieprzewidzianej przez sterującego utraty sterowności. Tutaj ponownie tak jak w poprzednim punkcie, najbardziej przewidywalne i stabilne w locie będą szybowce rc oraz górnopłaty. Dodatkowo zastosowane w skrzydłach winglety, podniesione do góry końcówki skrzydeł,  lub wznios skrzydeł, dwie części skrzydeł podniesione do góry pod niewielkim kątem, poprawiają sterowność i stabilizują nasz samolot zdalnie sterowany rc w poziomym locie. Przechylenie modelu rc i skręt za pomocą lotek, a następnie zwolnienie sterów, spowoduje częściowe lub całkowite wyrównanie lotu modelu do poziomu. To jest niezwykle pomocna sprawa dla początkujących modelarzy i warto wybrać tego typu samolot zdalnie sterowany na początek.

Wniosek: wybierz szybowiec rc z wingletami lub górnopłat ze wzniosem skrzydeł

Sprawa trzecia - model rc odporny na kraksy

Pilotowania trzeba się nauczyć i najlepiej na modelu który jest łatwy w pilotażu, o czym mówi ten poradnik. Kraksy są jednak nieuniknione, przynajmniej w pierwszym okresie nauki, a chodzi nam głównie o zminimalizowanie skutków nie planowanych lądowań. Klika lat temu rynek modelarski zrewolucjonizował nowy materiał do konstrukcji modeli, pianka EPP. Wykonane z niej samoloty są niezwykle odporne na uszkodzenia. W środowisku pilotów rc mówi się o nim jako o niezniszczalnym materiale konstrukcyjnym. Nie jest to pozbawione racji, albowiem pianka EPP jest materiałem podobnym w wyglądzie do styropianu, ale niezwykle elastycznym i trudno łamiącym się. Dodatkowo samoloty zdalnie sterowane wykonane z tego materiału bardzo łatwo można naprawić po kraksie, za pomocą kleju cyjanoakrylowego lub kleju UHU POR. W wielu przypadkach takie naprawy wykonywane są bardzo wielokrotnie, często na modelarskim lotnisku, a usprawnione samoloty rc z powodzeniem znów wznoszą się w przestworza, ku zadowoleniu modelarzy.

Wniosek: wybierz na początek samolot rc z pianki EPP

samolot zdalnie sterowany na początek

ZOBACZ W SKLEPIE

Jaki zestaw samolotu zdalnie sterowanego na początek? RTF - ARF - KIT

Te trzy skróty mogą dla wielu  Was wyglądać zagadkowo, ale zaraz je przybliżymy.

  • RTF to skrót od Ready to fly, co oznacza gotowy do lotu. Jest to zestaw samolotu rc, który został fabrycznie wyposażony w silnik, regulator do silnika, serwomechanizmy poruszające sterami oraz nadajnik i odbiornik sterujący. Zwykle w takim zestawie jest również akumulator napędowy i ładowarka do tego akumulatora. Trzeba wiedzieć że skrót RTF nie oznacza modelu w 100% gotowego do uruchomienia, bo w większości przypadków nie ma takich opakowań, aby można było zmieścić już gotowy samolot. Przyszły pilot rc będzie musiał wkleić dźwignie sterów oraz stateczniki w nowym modelu. To zajęcie przyjemne i można je wykonać jednego wieczoru, a nazajutrz cieszyć się już nowym modelem w locie. Nowoczesne zestawy RTF jakie oferuje sklep modelarski F3M, posiadają 4 kanałowy nadajnik 2,4GHz aby latać bez zakłóceń i o zasięgu do ok. 200m. Ten zestaw polecamy na początek.
  • ARF to skrót od Almost Ready to fly, co oznacza prawie gotowy do lotu. W tym zestawie modelarskim zazwyczaj otrzymamy model wyposażony w akcesoria modelarskie takie jak silnik, regulator silnika i serwomechanizmy. Zawartość nie będzie zawierała nadajnika oraz odbiornika rc i zwykle również będzie bez akumulatora napędowego i ładowarki. ARF jest rekomendowany dla użytkowników, którzy pragną zakupić inny nadajnik rc, lub posiadają już takowy w swoim modelarskim hangarze.
  • KIT to zestaw samolotu rc bez żadnego wyposażenia elektronicznego, a zawiera jedynie elementy konstrukcyjne modelu, kadłub, skrzydła, stateczniki oraz drobne akcesoria modelarskie jak dźwignie, popychacze, śmigło. Skład akcesoriów warto sprawdzić ponieważ może się różnić u różnych producentów. Taki zestaw polecany jest raczej dla bardziej doświadczonych modelarzy. Podczas składania można bowiem popełnić błędy, które skutkować będą nieprawidłowym ustawieniem samolotu, a tu już blisko do kraksy.

Wniosek: na pierwszy samolot zdalnie sterowany najlepiej wybrać zestaw RTF lub ARF

Jaki wybrać rodzaj napędu samolotu rc , elektryczny czy spalinowy?

Zwolenników każdego z tych rodzajów napędów jest bardzo wielu i każdy z nich będzie miał swoje argumenty za i przeciw. Miłośnicy napędu spalinowego preferują taki napęd ze względu na realistyczne odgłosy jakie wydaje silnik oraz stałą moc motoru podczas całego lotu. Silniki spalinowe stosowane są zwykle w większych samolotach i wymagają od modelarza większych umiejętności obsługi niż elektryki. Może to polegać na regulacji składu mieszanki, odpowiednim doborze świecy i paliwa. Nie każdy też chciałby się pobrudzić paliwem, lub jego resztkami które pozostają po locie na modelu.

Silniki elektryczne nie wymagają obsługi oraz regulacji. Obecnie mamy dostępne siniki szczotkowe i bezszczotkowe, tzw. trójfazowe. Te ostatnie są bardziej wytrzymałe, przez co mają dłuższą żywotność. Można je już spotkać w wielu zestawach RTF, a silniki szczotkowe montowane są zazwyczaj w mniejszych i tańszych egzemplarzach. Przykładem samolotu z napędem szczotkowym może być szybowiec rc Sky King, gdzie silnik został umieszczony na wieżyczce z tyłu kadłuba. To popularne rozwiązanie w modelach dla początkujących, zabezpieczające silnik przed uszkodzeniem w przypadku kraksy.

Wniosek: napęd elektryczny jest prostszy i bardziej odpowiedni na początek

nadajnik samolotu rc    

Jaki powinien być nadajnik w pierwszym modelu samolotu rc ?

Niekiedy w tanich zabawkach latających można jeszcze spotkać nadajniki o częstotliwości 27 MHz lub 40 MHz. Są to radia które mogą zostać zakłócone przez inny podobny nadajnik i nie są z tego względu polecane do modeli latających. Oferowane obecnie przez sklep modelarski zestawy i nadajniki pracują w paśmie 2,4 GHz, mają większy zasięg i należy się obawiać o zakłócenia sterowania przez inne tego rodzaju urządzenia.

Modele prostsze mają w zestawie nadajniki 3 kanałowe, którymi sterujemy ciąg silnika, ster wysokości i ster kierunku. W przypadku aparatury 4 kanałowej dodatkowy kanał wykorzystany jest do sterowania lotek w skrzydłach, dzięki czemu nasz obiekt latający będzie mógł skręcać poprzez przechylenie na skrzydło. Należy jednak dodać, że czasami sterowanie 3 kanałowe jest w zupełności wystarczające, gdyż możemy wykonać skręt sterem kierunku, bez konieczności przechylania modelu.      

Wybór modelu samolotu rc pod względem wielkości i miejsca do lotu

Prawdziwe jest stwierdzenie, że większy samolot rc będzie latał lepiej niż mniejszy, pod warunkiem że są to modele o takiej samej konstrukcji i obciążeniu płata. Niemniej jednak zastanówmy się jeszcze gdzie będziemy mogli latać naszym płatowcem i jak go transportować. Jeżeli docelowym miejscem naszej rozrywki ma być polanka wielkości szkolnego boiska, to warto rozważyć zakup mniejszego modelu, powiedzmy o rozpiętości skrzydeł rzędu 60 cm. Latając w takim miejscu mniejszym samolotem mamy go zwykle bliżej siebie i nie ma potrzeby odlatywania dalej, gdyż mniejszy model rc będzie gorzej widoczny z dalszej odległości. Loty blisko siebie dostarczają dużo ciekawych i miłych rażeń pilotującemu.

Większy samolot rc wymaga już większej powierzchni bez drzew i z dobrą widocznością, aby nie sterować modelem patrząc pod słońce. Nie bagatelną w tym wypadku sprawą jest również transport naszego samolotu na takie modelarskie lotnisko. Tu warto zwrócić uwagę aby samolot posiadał demontowane, przykręcane skrzydła i dzięki czemu będziemy mogli rozłożyć go do transportu, a następnie spokojnie złożyć i przygotować do lotu.       

Wniosek: wybierzmy mniejszy samolot na mniejszą polankę lub większy z odkręcanymi skrzydłami

zdalnie sterowany duet rc

ZOBACZ W SKLEPIE

Jaki wybrać akumulator zasilający i ładowarkę w samolocie rc

Jeżeli mamy do wyboru różne zestawy RTF to ważne jest aby zwrócić uwagę jakiego rodzaju akumulatorem - zwanym też jako pakiet zasilający -będzie zasilany samolot. Stosowane kiedyś pakiety wodorkowe Nimh lub Nicd występują w samolotach już rzadko i zazwyczaj w bardziej zabawkowych. O ile tego typu zasilanie dobrze sprawdza się w samochodach rc lub łodziach, to samolotach zdecydowanie zostały wyparte przez pakiety litowo polimerowe Lipo o wysokiej sprawności. Wybierzmy właśnie tego typu zasilanie lub podobne LiIon litowo jonowe do napędu naszego modelu rc.

Niezwykle istotną sprawą jest zastosowanie dedykowanej do naszego pakietu ładowarki, ze specjalnym programem ładowania i balansowaniem pakietu. Zwykle odpowiednia ładowarka znajduje się w zestawie RTF, ale należy pamiętać, że nie wolno stosować innej niż ta specjalna, ponieważ grozi to zapaleniem się akumulatora podczas takiego nieprawidłowego podłączenia. Równie ważna kwestią jest aby akumulator naładować przed pierwszym użytkowaniem i nie rozładowywać go poniżej 3 woltów na celę. Sprawdzenie napięcia możemy wykonać za pomocą elektronicznego testera , dostępnego za niewielkie pieniądze w sklepie modelarskim.    

Wniosek: wybierajmy Lipo lub LiIon jako zasilanie naszego samolotu rc

Wspomaganie elektroniczne sterowania samolotu rc auto pilot

Nasze fundusze na zakup samolotu zdalnie sterowanego na początek nie muszą być ogromne, ponieważ dobrej jakości sprzęt można dziś nabyć już od poziomu ok. 300zł.  Jednakże miłośnicy gadżetów elektronicznych mogą mieć nie lada frajdę z samolotu, który został uzbrojony w stabilizację żyroskopową. Wspomaganie lotu takiego samolotu rc i jego zakres jest przełączane przez użytkownika w nadajniku rc. Można wybrać maksymalną pomoc ze strony elektroniki a wtedy model będzie leciał stabilnie, nawet przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Nadajnik zaopatrzony jest też w specjalny przycisk "paniki", po zastosowaniu którego samolot z zaskakującej nas sytuacji, przejdzie do stabilnego poziomego lotu.

Produktem zaopatrzonym w sterowanie żyroskopowe jest samolot zdalnie sterowany Mini Apprentice RTF, a w zestawie znajdziemy tu wszystkie potrzebne akcesoria do rozpoczęcia podniebnej przygody.   

Jaki kupić samolot zdalnie sterowany na początek - propozycje modeli RC

skay king zdalnie sterowany

ZOBACZ W SKLEPIE

1. Samolot rc Sky King RTF 

  • Jest z pianki EPP
  • Łatwy w pilotażu
  • Śmigło z tyłu
  • zasilanie Lipo
  • Nadajnik 2,4GHz 3 kanałowy
  • rozkładane skrzydło
  • Odpowiedni do lotów na małej polance

 duet rc zdalnie sterowany

ZOBACZ W SKLEPIE

2. Duet samolot dwusilnikowy RTF 

  • wykonany z pianki epp
  • łatwy w pilotażu
  • zasilanie lipo
  • nadajnik 2,4GHz 3 kanały
  • elektroniczny asystent wspomagania lotu
  • odpowiedni do lotów na małej polance i hali 

sky surfer rc

ZOBACZ W SKLEPIE

3. Motoszybowiec Sky Surfer2 RTF 

  • wykonany z pianki epp
  • łatwy w pilotażu
  • zasilanie lipo
  • nadajnik 2,4GHz 4 kanałowy
  • rozkładane skrzydło
  • śmigło umieszczone z tyłu
  • silnik bezszczotkowy
  • odpowiedni do lotów na większej polance

carbon cub samolot rc

ZOBACZ W SKLEPIE

4. Samolot zdalnie sterowany Carbon Cub S+

  • wykonany z pianki epp
  • łatwy w pilotażu
  • żyroskopowy system Safe wspomagania lotu
  • GPS - auto powrót do bazy
  • zasilanie lipo
  • silnik bezszczotkowy
  • Nadajnik 2,4 GHz 4 kanałowy
  • rozkładane skrzydło
  • odpowiedni do lotów na większej polance
ZOBACZ WSZYSTKIE MODELE

Zobacz również:

Szkoła latania F3M - poradnik

Komentarze do wpisu - tylko zalogowani mogą dodawać (2)

8 sierpnia 2019

Super poradnik i pomocny bardzo dla początkujących jak ja

27 sierpnia 2019

Dobre podsumowanie. Dziekuje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl