Sterowanie dronem rc

3
Sterowanie dronem rc

Drony w ostatnich latach zdobyły ogromną  popularność. Dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki i stabilizacji żyroskopowej w trzech osiach, są to obecnie najbardziej „posłuszne” modele latające, więc sterowanie dronem jest stosunkowo proste. Dodatkową atrakcją jest możliwość filmowania z powietrza, gdyż większość z nich jest wyposażona w kamerę, przeważnie o jakości HD.

 

 

 

 

 

sterowanie_dronem_rc

Za co odpowiadają poszczególne dźwignie nadajnika (mode 2 - drążek gazu z lewej strony)

  • lewy drążek – ruch pionowy – odpowiada za uruchomienie silników. Włączając nadajnik ustawiamy go zawsze na dole, co oznacza wyłączone silniki.
  • lewy drążek – ruch poziomy – odpowiada za obrót drona wokół własnej osi.
  • prawy drążek – ruch pionowy – to ruch do przodu, gdy skierujemy drążek od siebie i do tyłu gdy drążek przesuniemy do siebie.
  • prawy drążek – ruch poziomy – odpowiada za przechylenie modelu, odpowiednio z ruchem manetki w lewo lub w prawo.

Czym są trymery i jak je ustawić

Trymery są to elektroniczne przełączniki – regulatory, umożliwiające precyzyjne ustawienie każdego kanału sterującego nadajnika, na odpowiednim poziomie początkowym.  Podczas pierwszych lotów ustawiamy trymery w taki sposób, aby nasz model stabilnie wykonywał zawis w powietrzu bez korygowania położenia za pomocą drążków sterujących.

Starujemy więc dronem, poprzez stopniowe dodawanie gazu lewą manetką i podnosimy go na wysokość ok. 1 metra. Obserwujemy w którym kierunku się przemieszcza, a następnie powoli lądujemy i odpowiednim trymerem korygujemy to zjawisko.

Ważne ! trymer gazu ustawiamy na minimum, tak by silniki nie obracały się przy dolnym minimalnym położeniu dźwigni gazu.

Przykład :

Jeśli nasz model obraca się wokół własnej osi w lewo, to trymerem steru kierunku należy przycisnąć 2-3 razy w prawo. Gdy model „ucieka” od nas do przodu, należy trymerem wysokości skorygować  przyciskając go 2-3 razy do dołu.

Jest to najbardziej bezpieczny sposób wykonania tych ustawień. Zaawansowani piloci wykonują te czynności w czasie lotu, czego jednak nie polecamy początkującym.

Sprawdzenie wykonanego ustawienia

Po pierwszych ustawieniach, ponownie podnosimy  drona do góry i obserwujemy jak działają wprowadzone korekty. W razie potrzeby lądujemy i ponownie wprowadzamy zmiany, tak by w efekcie końcowym sterowanie dronem  nie wymagało ciągłego korygowania drążkami.

Sterowanie dronem małym i dużym

Większość nadajników w zestawach dronów posiada układ drążków w tzw, (mode 2), tak jak prezentowane na zdjęciu radio. W ten sposób gdy nauczymy się pilotować mniejszy i tańszy model –  dron do 500 zł, możemy łatwiej przejść do sterowania większego i zapewne droższego multicoptera.

Zachęcamy do zadawania pytań poprzez formularz komentarza, na wszystkie odpowiadamy w 24h.

Pierwszy start dronem

Przed pierwszym lotem wydaje Ci się, że pilotowanie modelu latającego jest proste i intuicyjne.  Możliwe, że tak będzie, gdyż otrzymasz od losu szansę jako „szczęście początkującego”. Następnym krokiem jest jednak „test zdobywcy” i tu należy wykazać się prawdziwymi umiejętnościami.

Najważniejsze kwestie przed startem :

  • Włącz nadajnik i ustaw drążek gazu na min.
  • włącz akumulator zasilania drona i pozostaw go w płaszczyźnie poziomej na ok. 1min.
  • Uaktywnij drona poprzez ruch do góry i w dół drążkiem gazu
  • Ustaw model „tyłem” do siebie

Teraz możemy wystartować. Drążkiem gazu stopniowo uruchamiamy wirniki, a następnie zdecydowanym ruchem gazu podnosimy quadrocopter na ok 50cm nad ziemią. Na niższej wysokości nasz dron będzie „pływał” nad ziemią, co jest spowodowane efektem „poduszki powietrznej”.

Stojąc od tyłu modelu sterowanie dronem jest najprostsze. Po podniesieniu go do góry i wytrymowaniu, wykonujemy następujące ćwiczenia :

  • lot do przodu, zatrzymanie i powrót
  • lot do siebie, zatrzymanie i powrót
  • lot w prawo, zatrzymanie i powrót
  • lot w lewo, zatrzymanie i powrót

Drony do zabawy i rekreacyjnego latania oraz profesjonalne drony zobacz na stronie https://www.ef3m.pl/pl/c/Drony/14

PRZECZYTAJ JESZCZE:

https://www.ef3m.pl/pl/n/Jak-wymienic-smigla-i-jak-trymowac-drona/15

https://www.ef3m.pl/pl/n/Latanie-dronem-rozsadne-i-bezpieczne/32

Zobacz też film dron Phantom przygotowanie do lotu


Komentarze do wpisu - tylko zalogowani mogą dodawać (3)

25 grudnia 2015

Uff, nareszcie bardzo sensowna strona jak zacząć przygodę z dronem. Niełatwo było ją znaleźć ale najważniejsze że jest. Dziękuję za proste wyjaśnienie od czego zacząć naukę latania dronem.

10 maja 2016

Dzięki, wreszcie sensowny choć krótki poradnik dla początkujących. Pozdrawiam.

21 lipca 2016

Dziękuję! z córką wyciągałyśmy już drona z lasu i ściągałyśmy z garażu, instrukcja przetłumaczona z chińskiego przez google translator. I to na angielski. Pomimo, że znam angielski a z chińczykami rozmawiam w pracy to nie było do ogarnięcia. A tu proszę. Da się?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl